Vijay Hazare Trophy 2021 Schedule: Squads, Venues, Match timings and Live stream details

Vijay Hazare Trophy 2021: Vijay Hazare Trophy is India’s premier domestic ODI competition and it will be played from February 20 to March 14. A total of 103 matches will be played during the tournament that will witness 38 teams.

By Mohit Sindhu, Updated : Feb 20, 2021 16:37 IST
Vijay Hazare Trophy 2021 Schedule: Squads, Venues, Match timings and Live stream details
India’s prime domestic One Day competition - Vijay Hazare Trophy. (Getty Images)

Vijay Hazare Trophy 2021: The Vijay Hazare Trophy is India’s premier domestic ODI competition and BCCI announces it earlier this month after the successful run of the Syed Mushtaq Ali (SMAT). A total of 38 teams will compete across 103 one-day games in the Vijay Hazare Trophy 2021, as all teams try to win the prestigious tournament. The teams split into five elite groups and one plate group, here are the Vijay Hazare Trophy - Full squads, venues, teams, and live-streaming details as given below.

The Vijay Hazare Trophy 2021 will be played from February 20 to March 14 in which the Eliminators will follow five rounds of group matches which will give way to quarterfinals followed by two semis and the grand final to commence on March 14. The Vijay Hazare Trophy 2021 matches will be held in Indore, Bangalore, Surat, Jaipur, Kolkata, and Chennai. All the matches begin at 9:00 AM (IST).

Karnataka defeated Tamil Nadu by 60 runs in a rain-halted final in 2020. The season is set to begin on February 2021 and the group stages will be played until March 1. The VHT 2021 finals will be played on March 14, 2021. 

Here is the complete Vijay Hazare Trophy 2021 schedule:

Vijay Hazare Trophy Group and Venues

Elite A (Venue: Surat) - Gujarat, Baroda, Goa, Chhattisgarh, Hyderabad, Tripura

Elite B (Venue: Indore) - Tamil Nadu, Punjab, Madhya Pradesh, Jharkhand, Vidarbha, Andhra Pradesh

Elite C (Venue: Bangalore) - Karnataka, Railways, Bihar, Uttar Pradesh, Kerala, Odisha

Elite D (Venue: Jaipur) - Delhi, Mumbai, Himachal Pradesh, Rajasthan, Maharashtra, Pondicherry

Elite E (Venue: Kolkata) - Haryana, Chandigarh, Bengal, Services, Jammu & Kashmir, Saurashtra

Plate Group (Venue: Chennai) - Uttarakhand, Arunachal Pradesh, Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Mizoram, Sikkim

Also read: TN skipper Dinesh Karthik rejoiced after seeing Shahrukh Khan's whooping IPL contract

Vijay Hazare Trophy Fixtures

February 20, Saturday

Gujarat vs Chhattisgarh, Round 1, Elite Group A

Railways vs Bihar, Round 1, Elite Group C

Kerala vs Odisha, Round 1, Elite Group C

Karnataka vs Uttar Pradesh, Round 1, Elite Group C

Vidarbha vs Andhra, Round 1, Elite Group B

Jharkhand vs Madhya Pradesh, Round 1, Elite Group B

Tamil Nadu vs Punjab, Round 1, Elite Group B

Baroda vs Goa, Round 1, Elite Group A

Hyderabad vs Tripura, Round 1, Elite Group A

February 21, Sunday

Arunachal Pradesh vs Mizoram, Round 1, Plate

Nagaland vs Sikkim, Round 1, Plate

Assam vs Manipur, Round 1, Plate

Uttarakhand vs Meghalaya, Round 1, Plate

Haryana vs Chandigarh, Round 1, Elite Group E

Jammu and Kashmir vs Saurashtra, Round 1, Elite Group E

Bengal vs Services, Round 1, Elite Group E

Rajasthan vs Puducherry, Round 1, Elite Group D

Maharashtra vs Himachal Pradesh, Round 1, Elite Group D

Delhi vs Mumbai, Round 1, Elite Group D

February 22, Monday

Railways vs Odisha, Round 2, Elite Group C

Karnataka vs Bihar, Round 2, Elite Group C

Kerala vs Uttar Pradesh, Round 2, Elite Group C

Vidarbha vs Madhya Pradesh, Round 2, Elite Group B

Tamil Nadu vs Andhra, Round 2, Elite Group B

Jharkhand vs Punjab, Round 2, Elite Group B

Baroda vs Tripura, Round 2, Elite Group A

Gujarat vs Goa, Round 2, Elite Group A

Hyderabad vs Chhattisgarh, Round 2, Elite Group A

February 23, Tuesday

Meghalaya vs Sikkim, Round 2, Plate

Nagaland vs Mizoram, Round 2, Plate

Uttarakhand vs Manipur, Round 2, Plate

Assam vs Arunachal Pradesh, Round 2, Plate

Haryana vs Saurashtra, Round 2, Elite Group E

Bengal vs Chandigarh, Round 2, Elite Group E

Jammu and Kashmir vs Services, Round 2, Elite Group E

Rajasthan vs Himachal Pradesh, Round 2, Elite Group D

Delhi vs Puducherry, Round 2, Elite Group D

Maharashtra vs Mumbai, Round 2, Elite Group D

February 24, Wednesday

Bihar vs Uttar Pradesh, Round 3, Elite Group C

Karnataka vs Odisha, Round 3, Elite Group 3

Kerala vs Railways, Round 3, Elite Group C

Andhra vs Punjab, Round 3, Elite Group B

Tamil Nadu vs Madhya Pradesh, Round 3, Elite Group B

Jharkhand vs Vidarbha, Round 3, Elite Group B

Goa vs Chhattisgarh, Round 3, Elite Group A

Gujarat vs Tripura, Round 3, Elite Group A

Hyderabad vs Baroda, Round 3, Elite group A

February 25, Thursday

Manipur vs Sikkim, Round 3, Plate

Meghalaya vs Mizoram, Round 3, Plate

Uttarakhand vs Arunachal Pradesh, Round 3, Plate

Assam vs Nagaland, Round 3, Plate

Chandigarh vs Services, Round 3, Elite Group E

Bengal vs Saurashtra, Round 3, Elite Group E

Jammu and Kashmir vs Haryana, Round 3, Elite Group E

Puducherry vs Mumbai, Round 3, Elite Group D

Delhi vs Himachal Pradesh, Round 3, Elite Group D

Maharashtra vs Rajasthan, Round 3, Elite Group D

February 26, Friday

Karnataka vs Kerala, Round 4, Elite Group C

Railways vs Uttar Pradesh, Round 4, Elite Group C

Odisha vs Bihar, Round 4, Elite Group C

Tamil Nadu vs Jharkhand, Round 4, Elite Group B

Vidarbha vs Punjab, Round 4, Elite Group B

Madhya Pradesh vs Andhra, Round 4, Elite Group B

Gujarat vs Hyderabad, Round 4, Elite Group A

Baroda vs Chhattisgarh, Round 4, Elite Group A

Tripura vs Goa, Round 4, Elite Group A

February 27, Saturday

Meghalaya vs Arunachal Pradesh, Round 4, Plate

Uttarakhand vs Mizoram, Round 4, Plate

Assam vs Sikkim, Round 4, Plate

Nagaland vs Manipur, Round 4, Plate

Bengal vs Jammu and Kashmir, Round 4, Elite Group E

Haryana vs Services, Round 4, Elite Group E

Saurashtra vs Chandigarh, Round 4, Elite Group E

Delhi vs Maharashtra, Round 4, Elite Group D

Rajasthan vs Mumbai, Round 4, Elite Group D

Himachal Pradesh vs Puducherry, Round 4, Elite Group D

February 28, Sunday

Odisha vs Uttar Pradesh, Round 5, Elite Group C

Kerala vs Bihar, Round 5, Elite Group C

Karnataka vs Railways, Round 5, Elite Group C

Madhya Pradesh vs Punjab, Round 5, Elite Group B

Jharkhand vs Andhra, Round 5, Elite Group B

Tamil Nadu vs Vidarbha, Round 5, Elite Group B

Tripura vs Chhattisgarh, Round 5, Elite Group A

Hyderabad vs Goa, Round 5, Elite Group A

Gujarat vs Baroda, Round 5, Elite Group A

March 1, Monday

Meghalaya vs Manipur, Round 5, Plate

Nagaland vs Arunachal Pradesh, Round 5, Plate

Assam vs Mizoram, Round 5, Plate

Uttarakhand vs Sikkim, Round 5, Plate

Saurashtra vs Services, Round 5, Elite Group E

Jammu and Kashmir vs Chandigarh, Round 5, Elite Group E

Bengal vs Haryana, Round 5, Elite Group E

Himachal Pradesh vs Mumbai, Round 5, Elite Group D

Maharashtra vs Puducherry, Round 5, Elite Group D

Delhi vs Rajasthan, Round 5, Elite Group D

Knockout Stages

March 7 - Pre Quarter Finals

March 8 - Quarter Final 1 and Quarter Final 2

March 9 - Quarter Final 3 and Quarter Final 4

March 11 - Semi-Final 1 and Semi-Final 2

March 14 - Final

Vijay Hazare Trophy 2021 Full Squads

Tamil Nadu: Dinesh Karthik (Captain), B Aparajith, B Indrajith, KB Arun Karthick, C Hari Nishaanth, M Shahrukh Khan, N Jagadeesan, L Suryapprakash, M Kaushik Gandhi, J Kousik, M Ashwin, R Sai Kishore, M Siddharth, R Sonu Yadav, K Vignesh, A Aswin Crist, Pradosh Ranjan Paul, G Periyasamy and M Mohammed.

Karnataka: Ravikumar Samarth (Captain), Karun Nair, Devdutt Padikkal, Roham Kadam, Dega Nischal, KL Shrijith, Sharath BR, Rakshith S, Anirudha Joshi, KV Siddharth, Nikin Jose, Shreyas Gopal, Jagadeesha Suchith, Krishnappa Gowtham, Aditya Somanna, Shubhang Hegde, Abhimanyu Mithun, Prasidh Krishna, Ronit More, Vyshak Vijaykumar, Manoj Bhandage, MB Darshan

Mumbai: Shreyas Iyer (Captain), Prithvi Shaw, Suryakumar Yadav, Yashasvi Jaiswal, Akhil Herwadkar, Sarfaraz Khan, Chinmay Sutar, Aditya Tare, Hardik Tamore, Shivam Dube, Aakash Parkar, Atif Attarwala, Shams Mulani, Atharva Ankolekar, Sairaj Patil, Sujit Nayak, Tanush Kotian, Prashant Solanki, Dhaval Kulkarni, Tushar Deshpande, Siddharth Raut, and Mohit Awasthi

Gujarat: Axar Patel (Captain), Priyank Panchal, Piyush Chawla, Chintan Gaja, Devang Gandhi, Roosh Kalaria, Kshitij Patel, Arzan Nagwaswalla, Jayveer Parmar, Hardik Patel, Ripal Patel, Tejas Patel, Urvil Patel, Priyesh Patel, Dhruv Raval

Punjab: Mandeep Singh (Captain), Karan Kaila, Anmolpreet Singh, Ramandeep Singh, Gurkeerat Singh Mann, Simran Singh(w), Harpreet Brar, Arshdeep Singh, Sandeep Sharma, Barinder Sran, Siddarth Kaul, Baltej Singh, Sanvir Singh, Gitansh Khera, Vinay Choudhary, Anmol Malhotra, Abhishek Sharma, Abhijeet Garg, Mayank Markande, Rohan Marwaha, Akul Pandove, Abhinav Sharma

Madhya Pradesh: Parth Sahani (Captain), Rajat Patidar, Ankit Sharma, Arshad Khan, Rahul Batham, Vikrant Bhadoriya, Abhishek Bhandari, Puneet Datey, Yash Dubey, Gaurav Yadav, Mihir Hirwani, Venkatesh Iyer, Saransh Jain, Kumar Kartikeya, Himanshu Mantri, Ishwar Pandey, Shubham Sharma, Aditya Shrivastava, Rakesh Thakur

Rajasthan: Ashok Menaria (Captain), Khaleel Ahmed, Akash Singh, Azeem Akhtar, Arafat Khan, Aniket Choudhary, Rajat Choudhary, Shiva Chouhan, Chandrapal Singh, Aditya Garhwal, Ramnivas Golada, Arjit Gupta, Deepak Karwasara, Salman Khan, Yash Kothari, Abhimanyu Lamba, Mahipal Lomror, Manender Singh, Ravi Bishnoi, Samarpit Joshi, Shubham Sharma, Ajayraj Singh, Tanveer Ul-Haq

Saurashtra: Jaydev Unadkat (Captain), Avi Barot, Chirag Jani, Dharmendrasinh Jadeja, Jay Chauhan, Parth Bhut, Agnivesh Ayachi, Snell Patel, Kishan Parmar, Himalay Barad, Kushang Patel, Parth Chauhan, Devang Karamta, Harvik Desai, Arpit Vasavada, Kamlesh Makwana, Vishwarajsinh Jadeja, Chetan Sakariya, Prerak Mankad, Divyarajsinh Chauhan

Andhra: Hanuma Vihari (Captain), Naren Reddy, Ashwin Hebbar, Karan Shinde, Ricky Bhui, Nitish Reddy, Cheepurapalli Stephen, Shoaib Md Khan, Karthik Raman, KV Sasikanth, Girinath Reddy, Uppara Girinath, Harishankar Reddy, S Ashish, Manish Golamaru, Dhruva Kumar Reddy, CR Gnaneshwar

Services: Varun Choudhary, Vikas Hathwala, Lakhan Singh, Devender Lohchab, Mohit Ahlawat, Mohit Kumar, Nakul Sharma, Pulkit Narang, Rajat Paliwal, Diwesh Pathania, Rahul Singh, Rahul Singh, Raj Bahadur, Ravi Chauhan, Arjun Sharma, Sagar Sharma, Shivam Tiwari, Abhishek Tiwari, Trivendra Kumar, Nakul Verma

Himachal Pradesh: Rishi Dhawan (Captain), Ravi Thakur, Amit Kumar, Vaibhav Arora, Ankush Bains, Ankush Bedi, Prashant Chopra, Mayank Dagar, Nikhil Gangta, Arpit Guleria, Pankaj Jaswal, Ayush Jamwal, Ankit Kalsi, Naveen Kanwar, Prikshit Kashyap, Praveen Thakur, Abhimanyu Rana, Digvijay Rangi, Ekant Sen, Sidharth Sharma, Akash Vasisht, V Sharma

Uttar Pradesh: Priyam Garg (Captain), Karn Sharma, Suresh Raina, Rinku Singh, Madhav Kaushik, Samarth Singh, Shubham Choubey, Dhruv Jurel (wk), Aryan Juyal (wk), Bhuvneshwar Kumar, Ankit Rajpoot, Mohsin Khan, Shivam Mavi, Shiva Singh, Shanu Saini

Vidarbha: Faiz Fazal (Captain), Akshay Wadkar, Sanjay Ramaswamy, Siddhesh Wath, Jitesh Sharma, Ganesh Satish, Yash Rathod, Kshitij Dahiya, Darshan Nalkande, Yash Thakur, Aditya Thakare, Suraj Rai, Akshay Wakhare, Harsh Dubey, Mohit Raut, Aditya Sarvate, Nachiket Bhute, Rishabh Rathod, Mandar Mahale, Rajneesh Gurbani, Akshay Karnewar, Atharv Taide

Bihar: Ashutosh Aman (Captain), Shashi Anand, Apurva Anand, Babul Kumar, Sakibul Gani, Suraj Kashyap, Rahul Kumar, Lakhan Raja, Mangal Mahrour, Vikash Patel, Samar Quadri, Akash Raj, Anuj Raj, Rishav Raj, Vikash Ranjan, Shasheem Rathour, Yashasvi Rishav, Shabbir Khan, Vikash Yadav

Bengal: Anustup Majumdar (Captain), Shreevats Goswami, Abhimanyu Easwaran, Writtick Chatterjee, Vivek Singh, Abhishek Raman, Sudip Chatterjee, Kaif Ahmad, Ritwik Roy Chowdhury, Shahbaz Ahmed, Arnab Nandi, Mukesh Kumar, Akashdeep, Ishan Porel, Md. Kaif, Pradipta Pramanik, Aritra Chatterjee, Sayan Ghosh, Suvankar Bal, Sudip Kumar Gharami, Sumanta Gupta

Jharkhand: Ishan Kishan (Captain) Saurabh Tiwary, Sumit Kumar, Anukul Roy, Kumar Deobrat, Virat Singh, Vikash Singh, Sonu Singh, Varun Aaron, Vivekanand Tiwari, Rahul Shukla, Utkarsh Singh, Nazim Siddiqui, Sushant Mishra, Pankaj Yadav, Shubham Kumar Singh, Kumar Suraj, Kumar Kushagra, Vikash Vishal, Bal Krishna, Rajandeep Singh

Hyderabad: Tanmay Agarwal (Captain), Tilak Varma, Balchander Anirudh, Jaweed Ali, Jamalpur Mallikarjun, Ashish Reddy, Himalay Agarwal, Chama V Milind, Mehdi Hassan, CTL Rakshan, Telukupalli Ravi Teja, Tanay Thyagarajan, Bavanaka Sandeep, Ajay Dev Goud, Prateek Reddy, Mickil Jaiswal

Chhattisgarh: Harpreet Singh (Captain), Ashutosh Singh, Jiwanjot Singh, Pankaj Kumar Rao(w), Veer Pratap Singh, Sumit Ruikar, Shashank Singh, Amandeep Khare, Ajay Jadav Mandal, Rishabh Tiwari, Shakeeb Ahmed, Vishal Kushwah, Shubham Agarwal, Omkar Verma, Shubham Singh, Shashank Chandraker, Pawandeep Singh, Anuj Tiwary, Sourabh Majumdar, Shahbaz Hussain

Odisha: Santanu Mishra (Captain), Sandip Patnaik, Debashis Samantray, Subhransu Senapati, Abhishek Yadav, Gourav Choudhury, Rama Chandra Behera, Amrit Khatua, Rakesh Pattnaik, Kartik Biswal, Rajesh Dhuper, Pravin Loha, Ankit Yadav, Suryakant Pradhan, Debabrata Pradhan, Rajesh Mohanty, Tarini Sa, B Shiva, Harshit Rathod, Sourav Kanojia, Bikash Rout and Prayash Singh Thakur

Kerala: Sachin Baby (Captain), Rohan Mohammad, Sanju Samson, Vishnu Vinod, Robin Uthappa, Salman Nizar, Vatsal Govind, Jalaj Saxena, Akshay Chandran, Vinoop Manohar, Sijomon Joseph, Mithun PK, Basil Thampi, Arun, MD Nidesh, Sreerup, S Sreesanth, Fazil Fanoos, Rohit

Uttarakhand: Kunal Chandela, Ankit Manor, Sanyam Arora, Vaibhav Bhatt, Himanshu Bisht, Jay Bista, Pradeep Chamoli, Samad Fallah, Iqbal Abdulla, Vijay Jethi, Kamal Singh, Akash Madhwal, Mayank Mishra, Dikshanshu Negi, Saurabh Rawat, Yogesh Rawat, Arya Sethi, Sunny Rana, Tanush Gusain, Agrim Tiwari

Assam: Gokul Sharma (Captain), Pallav Kr Das, Sarupam Purkayastha, Denish Das, Saahil Jain, Sib Sankar Roy, Rajjakuddin Ahmed, Kunal Saikia, Abhishek Thakuri, Mukhtar Hussain, Abu Nechim Ahmed, Pritam Das, Sunil Lachit, Amlanjyoti Das, Abhilash Gogoi

Meghalaya: Punit S Bisht (Captain), Chengkham Sangma, Aditya Singhania, Abhay Negi, Larry G Sangma, Akash Kumar Chaudhary, Dippu Sangma (vice-captain), Yogesh Tiwari, Rohit Shah, Shaisngi Lyngdoh, Wanlambok Nongkhlaw, Kilco Marak, Riboklang Hynniewta, Sanjay Yadav, Ravi Teja.

Mizoram: Darremsanga, Pratik Desai, Taruwar Kohli, G Lalbiakvela, Lalchhuanliana, Lalhmangaiha, Lalhruaizela, Lalnunkima Varte, Michael Lalremkima, C Lalrinsanga, KB Pawan, Parvez Ahmed, Bobby Zothansanga

Tripura: Manisankar Murasingh, Ajoy Sarkar, Udiyan Bose, Bikramkumar Das, Pallab Das, Dipayan Debbarma, Arjun Debnath, Bikramjit Debnath, Rajat Dey, Bishal Ghosh, Subham Ghosh, Milind Kumar, Chiranjit Paul, Sankar Paul, Pratyush Singh, Rana Dutta, Samrat Singha, Arkaprabha Sinha, Pravez Sultan